23 آوریل, 2024
شستشوی لباس مجلسی

شستشوی لباس مجلسی؛ چگونه لباس مجلسی را بشوییم؟

مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

از آن جایی که معمولا برای خرید لباس مجلسی، قیمت گران تری در مقایسه با سایر لباس ها پرداخت می کنید؛ نحوه شستشوی لباس مجلسی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از این روی توصیه می شود که با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف مربوط به پارچه، تزئینات، آهار و …، بهترین روش شستشوی لباس مجلسی را دنبال کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

راهنمای شستشوی لباس مجلسی

برای شستشوی صحیح لباس مجلسی، پیش از هر چیزی باید به درستی بدانید که لباس شما چه جنسی دارد و به تزئینات روی آن نیز دقت کافی کنید. به طور مثال در صورتی که لباس دارای پولک دوزی باشد، باید دقت داشته باشید که این پولک دوزی حین شستشو، آسیب نبیند. زیرا در این صورت لباس تقریبا بدون استفاده شده و مجبور خواهید شد که آن را به کناری انداخته یا به هر شکلی ترمیم کنید. همین طور پیشنهاد می کنیم که مقاله راهنمای خرید لباس مجلسی را به دقت مطالعه کرده و پیش از خرید لباس، به این نکات نیز توجه داشته باشید.

اول سراغ لکه ها برویدشستشوی لباس مجلسی

اگر روی لباس مجلسی خود لکه هایی ریز یا درشت مشاهده می کنید، فکر این که لباس را به یک باره داخل ماشین لباسشویی انداخته یا حتی بخواهید آن را به یک باره خیس کنید، کاملا اشتباه است. شما باید به کمک یک فرچه نرم یا یک ابر لطیف، بخش لکه دار لباس را تمیز کنید. این کار را حتما با ملایمت انجام  دهید، زیرا چنگ زدن یا به هر شکلی شستشوی خشن باعث آسیب رسیدن به تار و پود پارچه لباس شما خواهد شد. توصیه می کنیم که به جای استفاده از مواد شوینده قوی، از محلول های ملایم، شامپو بچه و مانند آن ها برای شستشوی لباس مجلسی استفاده کنید.

از آب سرد برای شستشو استفاده کنید

بهترین شیوه برای شستن لباس مجلسی در خانه و بدون این که بخواهید لباس را به خشک شویی بفرستید، استفاده از آب سرد است. به واقع یکی از بزرگ ترین اشتباهات، شستشوی لباس های مجلسی با آب گرم خواهد بود. اگر چه هرگز توصیه نمی کنیم که لباس مجلسی را با ماشین لباسشویی شستشو دهید، اما با این همه حتی در صورتی که چنین قصدی دارید، هرگز درجه آب ماشین لباسشویی را روی درجه گرم قرار ندهید. دمای آب گرم، باعث تخریب تار و پود پارچه شده و حتی در غیر این صورت، می تواند موجب از دست رفتن حالت پارچه شود.

حتما لباس را پشت و رو کنید

معمولا لباس های مجلسی دارای تزئیناتی روی پارچه خود هستند، این تزئینات ممکن است پولک دوزی، خامه دوزی، حریردوزی و … باشند. به هر ترتیب در صورتی که لباس شما کمترین تزئینات اضافه شده ای داشته یا خود پارچه دارای تزئیناتی از پایه باشد، باید حتما لباس را پشت و رو کرده، سپس به آرامی نسبت به شستشو اقدام کنید. در غیر این صورت، حین شستشو به تزئینات لباس، آسیب وارد آمده و ظاهر اولیه خود را از دست می دهند. به جز این، پشت و رو نکردن لباس، باعث می شود که دسترسی خوبی به پارچه اصلی آن نداشته و عملیات شستشو به خوبی انجام نشود.

از شوینده های ملایم استفاده کنید

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، شما باید حتما از شوینده های ملایم برای شستشوی لباس مجلسی استفاده کنید. در بسیاری از مواقع شوینده های قوی و تیز، باعث آسیب وارد شدن به الیاف پارچه لباس مجلسی و به ویژه تزئینات آن خواهد شد. از این روی توصیه می کنیم که با صبر و حوصله بیشتر و به آرامی، نسبت به شستن لباس های مجلسی و دارای تزئینات اقدام کرده و تا حد امکان، شوینده های ملایم و حتی خانگی به کار ببرید.

آب لباس مجلسی را به زور خارج نکنید

بیشتر ما عادت داریم که برای خارج کردن آب مانده در لباس، آن را چلانده یا در فضای آزاد، تاب می دهید. چنین قانون و عادتی برای لباس های مجلسی نه تنها کاربرد ندارد، بلکه موجب آسیب رسیدن به لباس خواهد شد. از این روی به جای چنین کاری، لباس را در یک محل مناسب قرار داده و صبور باشید، تا آب اضافی آن خود به خود خارج شده و پارچه لباس، رفته رفته خشک شود.

آویزان کردن لباس مجلسی

لباس را بر روی سطح افقی خشک کنید

دقت داشته باشید که حتما برای خشک کردن لباس مجلسی، باید از یک سطح افقی استفاده کنید. در صورتی که شما لباس را بر روی یک سطح عمودی برای خشک شدن قرار دهید، این باعث خواهد شد که وزن لباس به سمت نیروی جاذبه پایین آمده و احتمال این که لباس از فرم اولیه خود خارج شود، وجود خواهد داشت. پس از آن که کمی لباس به سمت خشکی رفته و از شدت رطوبت اولیه آن کاسته شد، می توانید لباس ها را به رخت آویز، زده و آن ها را مرتب آویزان کنید که از چروک شدن پارچه آن ها نیز جلوگیری شود.

سخن پایانی

شما از چه روشی برای شستشوی لباس مجلسی استفاده می کنید؟ آیا پیش از خرید لباس مجلسی، به فکر روش شستشوی آن هستید؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وبلاگ فروشگاه اینترنتی پاساژ، در میان بگذارید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *