19 آوریل, 2024

ایده‌های خلاقانه برای چیدمان دفتر کار خانگی

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه

بسیاری از مشاغل به دلیل تغییر سبک و روند کاری خود، از حالت کارمندی و بودن در دفترکار از ساعت 9 صبح تا 6 عصر به مشاغلی روی آوردند که به صورت غیرحضوری به فعالیت مشغول هستند. این روند به سرعت در حال گسترش است و بسیاری‌ها حتی در هنگام عقد قرارداد درخواست دورکاری داده و یا ممکن است شرکت نیز به یک نیروی دورکار نیاز داشته باشد. همچنین افرادی هم هستند که خودشان فعالیت جدیدی را راه‌اندازی کرده‌اند و به همین علت به یک فضای کاری اختصاصی در خانه، به دور از حواس‌پرتی‌های محیط نیاز دارند تا روی کار متمرکز شده و شروع به کار کنند.

شما برای فعالیت‌های خود در دفتر کار خانگیتان به محیطی نیاز دارید که در عین انجام کارها، محیطی سرشار از حس سرزندگی و امید داشته باشید. چرا که قرار است ساعات طولانی را در این محیط بگذرانید. اگر طراحی دکوراسیون دفتر کار خانگیتان به آن شکلی نباشد که شما دوستش دارید، زمان زیادی نمیگذرد که صبح‌ها نه تنها دیگر به دفتر کارتان حتی برای ثانیه‌ای چک کردن سر نمی‌زنید بلکه به مرور زمان وقتی از خواب بیدار می‌شوید بدون خارج شدن از رختخواب و فقط با فشار دادن یک دکمه، لپ‌تاپ را روشن کرده و به کارهایتان ادامه خواهید داد. متاسفانه باید بگویم اتفاقات این چنینی یعنی یک شکست واقعی برای شما و کسب و کارتان.

پس برای اینکه حالتان خوب باشد و در کسب و کارتان روز به روز در حال پیشرفت و پرورش خلاقیت باشید بهتر است، دفتر کار مورد علاقه و یا رویایی‌تان را قبل از شروع هر کاری طراحی و چیدمان کنید.

 

ایده بگیرید

زمانی که قدم اول را برای شروع دکوراسیون دفترکارتان برمی‌دارید، سعی کنید انواع سبک‌ها را جستجو کرده و یک شناخت و نگاه کلی از چیدمان‌ها، رنگ‌ها، ابزارهای تزئینی و هر چیزی که شما را به دفترکار ایده‌آلتان نزدیتکر می‌کند، پیدا کرده باشید. تمام ابزارهای مورد علاقه‌تان را گلچین کرده و در یک ترکیب دوست داشتی بگنجانید.

 

استفاده از گیاهان در محیط کار

میز کارتان را سرسبز و شاداب کنید. گلدان‌های کوچک تهیه کنید و اطراف میز کار و هر جایی که نگاه‌تان بیشتر به آن سمت است قرار دهید، تا حداقل هر 10 دقیقه یکبار چشمتان به آن بیوفتد. وجود گیاه در محیط کار به شما آرامش داده، به تمیز نگه داشتن هوا کمک می‌کند.

 

استفاده از فضای هنری در محیط کار

سعی کنید به هنگام تزئینات، از فضای هنری نیز الهام بگیرید. مجسمه‌ها و تصایر هنری که سرشار از رنگ و حس زندگی هستند را حتما روی دیوار و یا میزتان قرار دهید.

 

استفاده از قالیچه در محیط کار

برای روح بخشیدن به جنبه‌های بصری و زیبایی فضا، از قالیچه و فرش‌های رنگی متناسب با تم دفتر کارتان، برای جذابیت بیشتر استفاده کنید.

 

استفاده از نور در محیط کار

برای داشتن روحیه شاداب ارتباط خود را با نور و فضای بیرون از خانه حتما حفظ کنید. وجود نور در اتاق نه تنها برای خود شما بلکه برای گیاهانی که در محیط قرار داده‌اید نیز مفید است. بنابراین از نور طبیعی در دفتر کارتان لذت ببرید.

 

استفاده از رنگ در محیط کار

از رنگ و تاثیرات آن در محیط کار و روحیه خودتان به هیچ عنوان غافل نشوید. بین حواس‌های انسان، حس‌بینایی، قوی‌ترین حس برای کسب اطلاعات درباره جهان پیرامون است. و رنگ‌ها در زندگیمان حضور فعال و موثری دارند که بار احساسی و عاطفی ما را دربر گرفته و باعث ارتباط‌گیری بیشتر ما با محیط پیرامونمان از طریق همین حس‌بینایی هستند. رنگ‌ها باعث ایجاد تغییرات مثبت در فکر و ذهن و جسم شده و در شخصیت انسان‌ها جهت تنظیم اهداف شغلی و ارتقاء مهارت‌های ارتباطی آنها تاثیر می‌گذارد. بنابراین فکر میکنم با این توضیحات کلی اما مهم، اهمیت وجود رنگ در محیط کاریتان را متوجه شده به طور حتم رنگ را، جزء ارکان اصلی دکوراسیونتان قرار خواهید داد.

 

استفاده از شخصیت خودتان در الهام‌بخشی محیط کار

فضای کاری شما در واقع افکار و شخصیت شما را منعکس می‌کند. پس برای به نمایش گذاشتن شخصیت و درونیاتتان هراسی نداشته باشد، چرا که این فضا برای شما و فقط شماست. بعد از تمام شدن طراحی دفتر کارتان، مطمئن باشید برایتان جالب خواهد شد که چگونه افکار و دیدگاه‌هایتان به صورت فیزیکی در مقابل دیدگانتان نمایان شده است و چقدر خوب است که شما آزادانه به انتخاب و چیدمان دکوراسیونتان پرداخته‌اید.

 

استفاده از چشم‌انداز انگیزشی در محیط کار

شما به طور مداوم قرار نیست که به صفحه کامپیوتر خیره شوید. ممکن است با توجه به نوع کاریتان زمانی را برای فکر کردن و خلق یک ایده بگذارید و یا حتی ثانیه‌ای به چشم‌هایتان استراحت بدهید. در این حالت خیره شدن به یک دیوار خالی یا تک‌رنگ کمی ضدحال است. بنابراین برای اینکه در آینده، با این چنین صحنه‌ای روبه‌رو نشوید از قبل برنامه‌ای برای آن در نظر بگیرید. اگر محیطتان این اجازه را به شما می‌دهد که میز کارتان را رو به نور و منظره طبیعی پنجره قرار دهید به طور حتم از این موقعیت غافل نشوید، چرا که ایده‌آلترین حالت، استفاده از این چشم‌انداز است. و در صورتی که پنجره ندارید می‌توانید از تابلوهای زیبا با چشم‌اندازی از منظره استفاده کنید.

 

استفاده از صندلی مناسب برای محیط کار

به هنگام تهیه صندلی مورد نیازتان برای دفتر کار حتما قبل از زیبایی ظاهری، به راحتی و ارگونومی استاندارد آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، چرا که شما برای انجام کارهایتان بیشترین زمان را با نشستن روی صندلی می‌گذرانید و اگر صندلی تهیه کرده باشید که راحتی آن فدای زیبایی شده باشد، تاثیرات منفی خود را به مرور زمان روی تمرکز، و پیشرفت کارتان گذاشته و شما ناخودآگاه به دلیل عدم راحتی از دفترکارتان فاصله خواهید گرفت.

 

ساماندهی فضا در محیط کار

ممکن است فضای محیط کاریتان خیلی بزرگ نباشد پس بهتر است از فضا، استفاده مفیدی داشته باشید. به طور مثال: باکس‌هایی را برای قرار دادن پوشه و کاغذهایتان در نظر بگیرید و محیط را خیلی شلوغ نکنید. به این صورت فضای اطرافتان برای نتیجه‌گیری بیشتر بهینه‌سازی شده است.

 

مرتب‌سازی تجهیزات‌برقی در محیط کار

قطعا شما هم برای پیشبرد کارهایتان از کامپیوتر، لپ‌تاپ، تلفن و یا چاپگر استفاده می‌کنید و هر کدام از این وسایل‌برقی به تعداد زیادی سیم متصل هستند که جاسازی این سیم‌ها کار سخت و طاقت‌فرسایی است. از طرفی بی‌توجهی به آن هم باعث شلختگی و منظره زشت اتاق می‌شود. بنابراین به هنگام جاسازی و چیدمان میز کارتان از قرار گرفتن تجهیزاتتان در نزدیکی پریز برق، مطمئن شوید. همچنین باید دسترسی آسان باشد تا به راحتی بتوانید آن‌ها را از پریز جدا کنید. در صورتی که، بنابه هر دلیلی شرایط قرار دادن میز نزدیک پریز برق نداشتید، سعی کنید ایده‌ای برای سازماندهی و مرتب کردن سیم‌ها پیدا و عملی کنید.

در نهایت باید گفت که تمامی این نکات اشاره شده برای این است که شما یک قدم بیشتر به اهدافتان نزدیکتر شوید. و انگیزه و روحیه بیشتری هر روز در محیط کاریتان داشته باشید. تصمیم گرفته‌اید برای خودتان کسب و کاری را شروع کرده و به سرانجام برسانید این تصمیم بسیار عالیست تبریک می‌گوییم شما از افرادی که هنوز جرات تغییر دادن را هم ندارند، موفق‌تر هستید. پس در راه رسیدن به این هدف، قدم‌هایی اولیه‌ای چون طراحی دکوراسیون دفتر کار خانگی، انتخاب موضوع و …  را درست انتخاب کنید تا بعد از مدتی مجبور به تغییر تصمیم نشویم.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *