14 آوریل, 2024
دریم کچر

دریم کچر، یک دیوارکوب دوست داشتنی

مدت زمان مطالعه : 3 دقیقه

اکسسوری های خانه همواره یکی از دوست داشتنی ترین لوازمی هستند که باعث زیباتر شدن چیدمان خانه میشوند. یکی از این اکسسوری ها که اتفاقا طرفداران بسیاری هم دارد، دریم کچر یا همان رویا گیر است. اما این اکسسوری از کجا آمده و داستان به وجود آمدنش چیست؟

در این پست از مجله اینترنتی پاساژ میخواهیم داستان دریم کچر، این دیوارکوب دوست داشتنی را برای شما بازگو کنیم. تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

دریم کچر یا رویاگیر

دریم کچر یا همان رویا گیر، یک اکسسوری دست ساز قدیمی است که اولین بار توسط قبیله های سرخ پوستی در آمریکا ساخته شد.

این اکسسوری همانطور که از نامش پیداست، به معنی وسیله ای است که رویاها را گیر می اندازد! اما این نام از کجا آمده است؟

داستان دریم کچر به یک افسانه قدیمی درباره یک عنکبوتِ مادر مربوط میشود که بچه هایش میخواستند به گوشه گوشه زمین بروند و مادر برایشان تورهای جادویی بافت تا خواب های خوشی ببینند!!

دریم کچر به چه معناست
دریم کچر دیواری

همین افسانه باعث به وجود آمدن دریم کچرهای اولیه توسط سرخ پوستان شد که از یک حلقه ساده از جنس شاخه های درخت بید و نخ هایی به شکل تار عنکبوت درست شده و سپس با مهره و پر پرندگان تزئین شده بود.

آنها عقیده داشتند فضا پر از رویا و کابوس است و وجود یک دریم کچر میتواند کابوس ها را مهار کند.

در واقع رویاهای خوب از سوراخ مرکزی دریم کچر به فردی که خوابیده است میرسند و کابوس ها و خواب های بد در تورهای حاشیه دریم کچر گرفتار میشوند.

افسانه های بومیان آمریکایی درباره دریم کچر

مردمان سرزمین‌های آمریکای جنوبی، این دریم کچرها را بر اساس عقاید خاصی می‌ساختند. آن‌ها معتقد بودند که دایره مورد استفاده در ساخت دریم کچرها، در واقع همان چرخه زندگی است. بر اساس افسانه‌های کهن، این دایره برای برخی از بومیان آمریکایی حکم خورشید را داشت به عنوان منبه انرژی و روشنی جهان و زادگاه و مهد انسان و ماه.

شبکه تارها و نخ‌هایی که به هم بافته شده‌اند، همان روزهای زندگی هستند و در نهایت، پرها و تزئیناتی که از این دریم کچرها آویزان هستند، همان خلق و خو و خصوصاتی افراد هستند.

برخی از سرخپوستان عقیده داشتند که دریم میتواند روی خلق و خوی افراد تاثیر بگذارد. از این رو بالای گهواره نوزادن دختر و پسر دریم کچرهایی با تزئینات خاص آویزان میکردند.

به عنوان مثال عقاب نماد شجاعت و غرور است و والدینی که دوست داشتند پسرشان شجاعت و عظمت عقاب را داشته باشد، دریم کچری با پرهای عقاب بالای گهواره فرزندشان آویزان میکردند.

به همین تریتب، استفاده از یک دریم کچر که با پرهای جغد تزئین شده است، روی گهواره نوزادان دختر نیز می‌تواند به معنی امید به باهوشی و دانایی این نوزادان باشد.

دریم کچر ستاره

برخی دانشمندان به لحاظ علمی به این نتیجه رسیده اند که دریم کچر میتواند خواب راحت تری را برای شما به ارمغان بیاورد این در حالی است که برخی دیگر آن را نتیجه تلقین افراد میدانند. در هر صورت دریم کچر میتواند دیوار اتاق شما را زیباتر کند و در صورت اعتقاد به این دست‌سازه‌های زیبا هم ممکن است خواب بهتری را تجربه کنید.

کاربرد دریم کچر یا کابوس گیر

کاربرد دریم کچر به زیبا سازی فضای داخلی اتاق محدود نمیشود، این اکسسوری به دلیل محبوبیتی که دارد امروزه در قالب زیورآلات نیز استفاده میشود. گردنبند، دستبند و نیم ست دریم کچر به عنوان یک اکسسوری شیک و لاکچری، این روزها طرفداران بسیاری دارد.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *